Logo - eForce Prague Formula
csen

Zapojte se!

Jsi studentem vysoké školy? Zajímají tě nové technologie a motorsport? Chceš se učit věci, které ve škole ne(na)učí?

Potom neváhej a dojdi k nám do dílny anebo napiš na
info@eforce.cvut.cz

Měření útlumových charakteristik tlumičů

1.4.2015 | autor Michal Medek

Tlumiče pérování jsou důležitými prvky v sestavě odpružení vozidel a znalost jejich provozních charakteristik je nedílnou součástí jejich úspěšného nastavení. Díky panu Ing. Pavlu Steinbauerovi, Ph.D máme společně s týmem CTU CarTech možnost testování útlumových charakteristik tlumičů v laboratoři.

Na zkušebním stanovišti Odboru mechaniky a mechatroniky Fakulty strojní ČVUT, které je vybaveno řízeným hydraulickým válcem a tenzometrickým měřením síly, měříme tlumicí sílu pro různá nastavení škrticích ventilů a pro různé rychlosti zdvihu tlumiče.

Námi používané tlumiče pérování jsou nezávisle nastavitelné ve čtyřech oblastech provozu - pomalá a rychlá komprese, pomalé a rychlé vypružení - a můžeme tak dosáhnout více než 250 000 kombinací nastavení útlumu. Díky poznatkům z předchozích sezon však víme, která nastavení jsme používali nejčastěji a právě na tato se při měření soustředíme.

Naměřené parametry jsou pak užitečné nejen při samotném nastavení formule během testování, ale i jako vstupní data pro dynamický simulační model vozu.