Logo - eForce Prague Formula
csen

Zapojte se!

Jsi studentem vysoké školy? Zajímají tě nové technologie a motorsport? Chceš se učit věci, které ve škole ne(na)učí?

Potom neváhej a dojdi k nám do dílny anebo napiš na
info@eforce.cvut.cz

Sobota - Dynamika přichází

7.9.2015 | autor František Pech | foto František Pech, Jan Mánek

V sobotu jsme se probudili do velmi chladného rána. Teplota dosahovala pouhých 8 °C, ale slunce hned od svítání slibovalo zlepšení traťových podmínek.

Náš tým si přivstal a hned ráno provedl nezbytnou kontrolu vozu a s plně nabitými bateriemi jsme se vydali směrem k akcelerační dráze. Po odmávnutí praporkem zabrala všechna kola a vůz svižně vyrazil vpřed. Po pár metrech ale vůz přestal zrychlovat, za pár desetin sekundy se ale vzpamatoval a prosvištěl cílem rychlostí 80 km/h s časem 5,2 s. Nám ale bylo jasné, že tento čas není to nejlepší.

Přesunuli jsme se tedy do testovací zóny, kde jsme mírně upravili nastavení vozu, vyzkoušeli si řádně jeho chování na tomto povrchu, nastavili podvozek i elektroniku a vyrazili nyní na trať Skid Padu. Pilot Petr Sucháček zajel perfektní čas a o téměř 0,2 s porazil celý zbytek startovního pole.

Do vozu po všech svých vyčerpaných pokusech usedl druhý pilot Gorazd Balejík a na trati akcelerace na 75m se mu podařilo stáhnout čas o celou vteřinu a zajel ji tedy za 4,2 s, což nám vyneslo 4. příčku. Této disciplíně kraloval s velkým náskokem tám Horse Power Hannover s časem 3,63 s.

Druhému pilotovi se na oplátku nevydařila jízda v osmičce a po nedobrždění ve výjezdu skončil vůz na podvozku, předními koly v trávě. Naštěstí se mu až na pár škrábanců na venturiho tunelu nic nestalo.

Během obědové pauzy jsme zkontrolovali vůz, dobili baterie a začali se připravovat na kvalifikační kolo do hlavního závodu - Autocross. Po procházce trati byli piloti mírně zděšeni její komplikovaností a členitostí. Zároveň si nebyli jisti dostatečně malým poloměrem zatáčení a tak jsme na tlačítka volantu implementovali elektronického pomocníka pro pomalé zatáčky. Po jeho krátkém testu oběma piloty jsme vyrazili na trať.

Pilot Petr Záruba nám hned v první serii zatáček do kopce připravil podívanou v podobě formule jedoucí bokem napřed mezi kužely. Naštěstí vše dobře dopadlo a žádný neshodil. Jeho druhé kolo vypadalo ještě mnohem rychleji, jenže v polovině trati přišel defekt, kdy se díky netěsnosti ráfku zula pneumatika a Petr musel být odtlačen do depa. Defekt ve spoji šroubovaného ráfku se nám podařilo opravit a po kontrole všech ráfků si do vozu sedl Emil Minář a vyrazil na trať. Bohužel jsme díky opravám čekali dlouho ve frontě a trať velmi vychladla, což způsobilo nedostatečnou adhezi a v pasáži do kopce jsme opět viděli formuli jedoucí bokem. Bohužel tentokrát už se pilotovi nepodařilo situaci ustát a vyjel mimo vyznačenou dráhu. V jeho druhé jízdě jel velmi svižně, bohužel se ale nedokázal zorientovat na vájezdu z karuselu a vyjel tak z trati.

Nejlepší čas tedy zaznamenal Petr Záruba z první jízdy a sice 1:03,41 s. Porazil tak všechny vozy v kategorii electric a za prvním spalovacím vozem zaostal o pouhých 0,07 s! Tímto časem jsme si vybojovali nejvyšší pozici pro start do Endurance v poslední trojce elektrických vozů, která jede odděleně od zbytku pole. Všechny ostatní týmy byly o více než sekundu za naším vozem a to jel pilot s již podhuštěnou pneumatikou. Záběry z jeho jízdy můžete shlédnout ve videu.

Přes počáteční rozpaky si ale piloti trať zamilovali a velmi chválili organizátory za její návrh. Do stanů jsme ulehali s velikým napětím, jak bude probíhat zítřejší hlavní závod. Především proto, že byl na odpoledne slibován déšť.