Logo - eForce Prague Formula
csen

Zapojte se!

Jsi studentem vysoké školy? Zajímají tě nové technologie a motorsport? Chceš se učit věci, které ve škole ne(na)učí?

Potom neváhej a dojdi k nám do dílny anebo napiš na
info@eforce.cvut.cz

Neděle - Vyvrcholení motoristického zážitku

9.9.2015 | autor František Pech | foto eForce FEE Prague Formula

V neděli nás probudila opravdová zima. Podle mého pocitu a štítku na spacáku s nápisem extreme -10°C muselo být minimálně tolik. Naštěstí nás hned na ranním brífinku zahřálo zjištění startovního pořadí do hlavního zěvodu Endurance, ze kterého bylo jasné, že jsme vyhráli předchozí a zároveň kvalifikační disciplínu Autocross.

V Mostě to již od rána vypadalo jako na větrné hůrce. Kvůli velmi silnému větru, který dosahoval rychlosti až 60 km/h, se stal klíčovým prvkem našeho vozu systém DRS (Drag reduction system). Tento systém nám pomáhá snižovat aerodynamický odpor při jízdě v přímém směru otevíráním klapek křídel. Díky sníženému aerodynamickému odporu klesá energetická náročnost jízdy, kterou jsou elektroformule výrazně limitovány.

Celé dopoledne jsme se věnovali preventivní údržbě vozu a výměně opotřebených dílů, před nejnáročnější vytrvalostní disciplínou Endurance. Chvíli před obědovou pauzou se nad mosteckým Polygonem objevily první srážky. Zanedlouho poté se komisaři rozhodli změnit traťové podmínky na přechodné, čímž dali jednotlivým týmům možnost zvolit mezi mokrými nebo suchými pneumatikami. V tuto chvíli jsme začali bedlivě sledovat počasí a taktizovat ohledně obutí pneumatik. Měli jsme s sebou totiž jen jednu sadu disků, tudíž pro nás výměna pneumatik znamenala více než půl hodinuvou práci s přezouvačkou pneumatik, narozdíl od ostatních týmů. Různé předpovědi pro Mostecko se značně lišily, proto jsme využívali radarových dat a počasí se snažili odhadnout sami. Nakonec zvítězily suché pneumatiky, které byly evidentně tou nejlepší volbou, protože před začátkem naší jízdy trať vyschla.

Vše připraveno, zaznělo od našich mechaniků na přípravném "parkovišti" před startem. Vedle nás stála elektrická formule našich soupeřů z Bayreuthu a na třetí formuli týmu z Hanoveru jsme úpěnlivě čekali. Pár minut před startem již bylo jasné, že se týmu z Hanoveru nepodařilo opravit utrženou zadní nápravu ze včerejšího Autocrosu. Po odstartování jsme tedy soupeřili pouze s jedním týmem. Náš první pilot Petr Záruba jezdil téměr vyrovnané časy se svým soupeřem, tudíž v první části závodu nedošlo k žádnému předjíždění. Při výměně pilotů jsme z palubní diagnostiky zjistili stav nabití akumulátoru a rozhodli jsme se druhému pilotovi nepatrně omezit výkon. I přes to zajížděl náš druhý pilot Emil Minář velmi slušné časy, jež stále konkurovaly týmu Elefant Racing z Bayreuthu. Oba naši piloti i naše formule podali špičkový výkon a závod na 22 kilometrů zdárně dokončili.

Z oficiálních výsledků jsme se dozvěděli, že náš čistý čas byl o pouhé 2 sekundy na celý závod pomalejší, než čas našeho největšího konkurenta. Bohužel náš pilot jednou vyjel mimo trať kvůli studeným pneumatikám na začátku závodu. Toto vyjetí nás stálo 20 sekund penalizace k celkovému času.

Závod v Mostě pro nás byl celkově velmi podařený, protože jsme si přivezli první místo ze Skid-padu a Autokrosu, druhé místo z Endurance a třetí místo z Design eventu. Se ziskem 839 bodů a ztrátou pouhých 20 bodů na vítěze jsme si z Mostu odvezli krásné 2. místo. Za tento výsledek vděčíme nejen našim pilotům a sehranému týmu, ale i našim partnerům, sponzorům a fanouškům. Děkujeme!