Logo - eForce Prague Formula
csen

Zapojte se!

Jsi studentem vysoké školy? Zajímají tě nové technologie a motorsport? Chceš se učit věci, které ve škole ne(na)učí?

Potom neváhej a dojdi k nám do dílny anebo napiš na
info@eforce.cvut.cz

Nový rozměr vakuové infuze

8.2.2015 | autor Petr Záruba

Tým eForce FEE Prague Formula, již začal s výrobou nového monopostu a stejně jako je tomu ve „velkém“ průmyslu, i u nás se zdokonalují technologie výroby. Novinkou je spolupráce s německou firmou DD Compound, která nabízí vysoce kvalitní produkty v oblasti výroby kompozitních dílů infuzní technologií.

Co je vakuová infuze?

Pokud jste o technologii vakuové infuze VAI (Vacuum Assisted Infusion) doposud neslyšeli, tak jde o výrobu kompozitních dílů pomocí podtlaku. Do připravené formy se položí určená skladba vláken, ta se potáhne plachetkou zpod které se vysaje veškerý vzduch a utvoří se vakuum. Jakmile je díl takto připravený, začne přes napouštěcí ventil proudit do formy pryskyřice. Díl se nechá vytvrdit a tím proces výroby končí. S touto technologií je možné dosáhnout velmi kvalitního laminátu s poměrem vláken až 70%. Pro laiky to znamená, že díl bude pevný a lehký.

Klíčovým produktem firmy DD Compound jsou speciální hadice s označením MTI® Hose. Jejich výhodou je mikroporézní vrstva goretexu sloužící jako membrána. Díky ní je možné odsávat pouze vzduch z formy. Pryskyřice zůstane uvnitř a tím se minimalizuje vznik vzduchových bublin a kazů na výsledném laminátu. Drsnost povrchu je velmi důležitým faktorem například u povrchu křídel.

S pozdravem za tým eForce Prague Formula, Petr Záruba.