Logo - eForce Prague Formula
csen

Zapojte se!

Jsi studentem vysoké školy? Zajímají tě nové technologie a motorsport? Chceš se učit věci, které ve škole ne(na)učí?

Potom neváhej a dojdi k nám do dílny anebo napiš na
info@eforce.cvut.cz

Ohlédnutí za FSCzech 2016

8.8.2016 | autor Jan Kosina, Kateřina Burešová

V první řadě bychom se Vám chtěli omluvit za rádiový klid, který panoval po dobu závodů Formula Student Czech Republic. Již od neděle nás stíhal jeden problém za druhým, a tak jsme se hlavně věnovali jejich nápravě. I přes všechny komplikace a nepřízně osudu jsme nakonec zabojovali a dosáhli skvělých dílčích výsledků.

Ve čtvrtek nás čekaly všechny statické disciplíny. Jako první jsme se zúčastnili Engineering Design Reportu, který hodnotí vůz po technické stránce. Náš celoroční vývoj byl ohodnocen skvělým 3. místem a 130 body ze 150.

Vzápětí nás čekal Cost Report, který slouží k zhodnocení formule z hlediska její ceny a nákladů na výrobu. Zde jsme skončili na skvělém 4. místě, komisaře zejména nadchlo řešení úlohy z praxe, Real Casu.

Překvapivě zlatý hřeb nastal při Presentation Eventu, kde jsme dosáhli na krásné 3. místo, což je náš dosud nejlepší výsledek. Při této disciplíně jsme představili investiční plán předním obchodním zástupcům ze špičkových firem.

Nejen, že jsme bojovali na poli statických disciplín, ale i všichni naši mechanici v depu připravovali auto na technické přejímky. Ne vždy to však šlo tak lehce, jak jsme si představovali. I proto se nám podařilo veškeré testy úspěšně dokončit až v pátek, tzv. za pět minut dvanáct.

Štěstí nám překvapivě zahrálo do karet v prvních dvou dynamických disciplínách, Skidpadu, jinak známém jako jízda v osmičce a Akceleraci na 75m s pevným startem. U první zmíněné dynamické disciplíny došlo k posunu harmonogramu o půl hodiny, u druhé dokonce o hodinu. Ihned jsme z posledního technického testu (brake test) zamířili na trať SkidPadu. Našemu pilotovi Gorazdu Balejíkovi se podařilo zajet 4. nejrychlejší čas, což vzhledem k nedostatku času potřebného k ideálnímu nastavení podvozku, byl skvělý výsledek.

Na Akceleraci bylo už trochu více času, který jsme využili k potřebnému nastavení pohonu, abychom nepřekročili pravidly daný limit 80 kW. S nastavením limitu na 50% jsme zaostali za konkurenčním týmem Running Snail Racing Team o pouhých 0,2s a vybojovali tak 2. místo.

S dobrým pocitem a nadějí v srdci na dobré umístění jsme dovezli formuli do depa, kde bylo v plánu provést standardní údržbu. Při výměně oleje v předních převodovkách (tyto se nachází přímo v kolové skupině, přesněji v těhlici kola) přišla studena sprcha. Jedna z nábojových matic se povolila natolik, až zasáhla do planetové převodovky, kterou tím poškodila.

Pohonu všech čtyř kol jsme se však nehodlali vzdát, a tak jsme se přiklonili k jedinému možnému řešení. Z Prahy nám kolega František Pech dovezl celou přední nápravu z předchozího monopostu FSE.04x. Z ní jsme použili obě kolové skupiny, které byly téměř identické.

I přes veškerou snahu celého týmu, jsme však na start disciplíny AutoX dorazili tentokráte „minutu po dvanácté“. To nás připravilo o cenné body a především posunulo na startovní listinu disciplíny Endurance hned na začátek, tedy na 9:00 ráno. Veškerou přípravu na finále jsme tedy provedli ještě tentýž den večer, abychom ráno mohli v klidu vstát, nastartovat a vyrazit.

Naše domněnka, že jsou veškeré provozu bránící závady odstraněny, se bohužel hned po ránu ukázala jako mylná. I přes velkou snahu a odstranění všech dosud projevených závad se nakonec ve finálním vytrvalostním závodě Endurance ukázalo, že i nadále přetrvávají problémy s elektronikou, a tak jsme po 5 kolech byli nuceni odstoupit.

Fotografie od Filip Fabian Photography

I přes skvěle rozjetý závod jsme nakonec skončili na celkovém 8. místě s celkovým počtem 366 bodů. Tyto závody nám však ukázaly, že monopost má velký potenciál k vítězství, proto jsme si dali pouhý den ke zregenerování a odpočinku a už od pondělí opět na 100% pracujeme na vyladění monopostu na závody FS Hungary konající se v Maďarském Györu.

Zde hodláme využít naplno potenciálu vozu a zaútočit tak na přední příčky. Držte nám palce a nadále nás sledujte na našich stránkách, případně Facebooku a Instagramu, v Maďarsku se jistě polepšíme.