Logo - eForce Prague Formula
csen

Zapojte se!

Jsi studentem vysoké školy? Zajímají tě nové technologie a motorsport? Chceš se učit věci, které ve škole ne(na)učí?

Potom neváhej a dojdi k nám do dílny anebo napiš na
info@eforce.cvut.cz

Projekt OTO odstartoval!

31.5.2016 | autor Jakub Dražan | foto František Pech

Poslední tři měsíce se tým eForce připravoval na odjezd do Kanady a USA. Ten vyvrcholil 10. května, kdy jsme vypravili kontejner za moře, který náš tým následoval v pátek 27. května letecky do USA.

Co jedeme za moře dělat?

Již před dvěma lety se náš tým rozhodl, zúčastnit se zámořských závodů. V českých podmínkách se jednalo o poměrně ambiciózní cíl a to především z finančních důvodů. Naše první finanční odhady tohoto projektu se pohybovaly okolo 500 000 Kč. V této kalkulaci bylo však až příliš neznámých, které dostaly reálné hodnoty až s blížícím se datem realizace. Hlavní otázkou bylo, zda dokážeme tyto finance sehnat.

Jako cíl naší cesty jsme si stanovili závody Formula Student v USA, konkrétně v americkém Lincolnu, ve státě Nebraska. Nedlouho na to při plánování jsme zjistili, že na severu zaoceánského kontinentu se o pouhý týden dříve koná další soutěž Formula Student a to v kanadském městě Barrie (Ontario). Celý koncept akce tedy začal dávat smysl a jasnější obrysy se začaly rýsovat.

Příprava závodního monopostu

Protože zámořské podniky soutěže Formula Student disponují specifickými požadavky na závodní monoposty, bylo potřeba počítat s těmito změnami už při vývoji monopostu pro předchozí závodní sezonu. Idea byla tedy taková, že na zámořské závody pojedeme s „rok“ starým a především otestovaným monopostem. Největší změna se přitom týkala snížení trakčního napětí ze 450 V na 300 V. Přípravy na projekt OTO tedy začaly dva roky před samotnou akcí.

JHV-engineering podpořil Otu!

Ve vzduchu stále visela nejpalčivější otázka a to otázka financí. První krok náš tým udělal, když zakoupil na vlastní náklady členů výhodné letenky z Prahy do New Yorku za 5500,-. V tu chvíli jsme věděli, že ať tak či tak, do USA poletíme. Akce nabrala ovšem reálný spád až ve chvíli, kdy náš hlavní sponzor, pardubická konstrukční společnost JHV-engineering přislíbila úhradu přepravy monopostu a vybavení, v tu dobu vyčísleného na 200 000 Kč. Sice nám stále chyběly více, něž dvě třetiny rozpočtu, ale věděli jsme, že pojedeme závodit!

Střelivo na palubu letadla nepatří!

Naši cestu jsme začali realizovat tento pátek (27. května 2016) odletem z pražského letiště do norského Bergenu. Přestup v Bergenu byl výsledkem výhodné koupě letenky do New Yorku, který jsme do cesty zařadili čistě z poznávacích (pochopitelných) důvodů. Už samotný odlet z Prahy byl velice zajímavý. Jeden z členů našeho týmu (vášnivý sportovní střelec) byl zastaven při odbavovací kontrole na pražském letišti. Kontrola při rentgenu příručního zavazadla objevila zapadlý ostrý náboj ráže 9mm. Kdo by čekal nějaké větší pozdvižení, vzhledem k současné světové situaci, nedělo se. Vše proběhlo v přátelské atmosféře, vzhledem k tomu, že náboj byl držen legálně. Každopádně start jak se patří.

New York nás oslovil

Jak jsem již naznačil, před samotnou prací, která nás čeká v kanadském Barrie, jsme měli poznávací den v New Yorku. Konečně jsme si mohli udělat sami obrázek o místní kultuře a populaci. Náš zážitek ještě umocnil fakt, že jsme se ubytovali v Brooklynu a přijeli v pozdních nočních hodinách.

Potkali jsme mnoho zajímavých lidí (tedy spíše oni potkali aktivně nás se zájmem o nápis eForce na našich trikách) a z těchto setkání jsme si odnesli jedno. Všichni jsou naprosto bezprostřední a otevření pomoci či rozhovoru. Pokud bych to měl sumarizovat, NY rozhodně stojí za návštěvu a to bez předsudků, které u nás doma můžete často slyšet, byť i my jsme si nejdříve mysleli, že nás chtějí okrást, protože toho přátelství bylo často až nepochopitelné množství od lidí, které jsme znali pár minut.


Na cestě po Kanadě

Ve chvíli kdy čtete tyto řádky jsme na cestě z kanadského Montrealu do města Barrie v Ontariu. Dějiště našeho prvního závodního podniku. S vypůjčenými auty (a to ve velkém americkém stylu za cenu malých SUV) ukrajujeme kilometry s naloženým monopostem FSE.04x a veškerým vybavením z kontejneru, který nám dorazil předchozí den.

Náš kontejner se ale o víkend zpozdil, protože společnost DHL zaslala z Hamburgu dokumenty pro celní deklaraci místo do přístavu v Montrealu, do chorvatského Záhřebu. Kontejner se pak nestihl vyclít do víkendu, což pro nás znamenalo další náklady za čekání kontejneru v přístavu. Velké díky patří našim kolegům z montrealské polytechnické univerzity, kteří nám jsou oporou při logistice po Kanadě a USA.

Zítra začínáme závodit!

Závody v Barrie začínají již zítra. Každý den se přihlásíme se sumarizací daného dne. Všem fanouškům, přátelům i rodinám děkujeme za přízeň, která nám dodává sílu k přípravám na naši životní jízdu!

Za tým eForce FEE Prague Formula, z kanadského Montrealu,
Jakub Dražan