Logo - eForce Prague Formula
csen
Formula Student

O soutěži Formula Student

Historie

Formula Student je největší soutěží studentů techniky na světě. Soutěž je pořádána každým rokem napříč celým světem. Založena v roce 1981 v USA pod záštitou Society of Automotive Engineers (SAE), první soutěž v Evropě se konala v roce 1998.

V současnosti se soutěže účastní přes 600 univerzitních týmů z celého světa, kteří soutěží s jejich vlastnoručně postavenými závodními auty. Vítěz soutěže nemusí nutně mít nejrychlejší auto. Záleží na celém mixu konstrukce, výkonu, plánování rozpočtů a zpracováním marketingového plánu.

Od roku 2010 se soutěže mohou účastnit i vozy s čistě elektrickým pohonem. A překvapivě elektrické vozy dokáží více, než jen dosahovat srovnatelných výsledků vozů se spalovacím motorem.

Disciplíny

Soutěž Formula Student se skládá z takzvaných statických a dynamických disciplín.

Ve statických disciplínách týmy představují vozidla a jejich vývoj světoznámým znalcům z oborů ekonomiky, automobilního průmyslu i z prestižních závodních soutěží jako Formule 1.

Hodnocené disciplíny jsou:
  • ENGINEERING DESIGN Zhodnocení technických aspektů, konstrukčních a klíčových vlastnosti vozidla.
  • COST Finanční plánování celého vozidla včetně (sériové) výroby.
  • BUSINESS PLAN Prezentace mající za úkol přesvědčit teoretického investora, aby zainvestoval do projektu sériové výroby závodního vozidla.

Dynamické disciplíny mají za úkol prověřit jízdní vlastnosti prototypů. Každá z disciplín má za úkol prověřit rozdílné atributy vozidla.

  • ACCELERATION Akcelerace na 75m ze zastaveného startu.
  • SKID PAD Silně točitá trať připomínající osmičku má za úkol prověřit postranní akceleraci vozidla.
  • AUTOCROSS Kvalifikace do hlavního závodu "Endurance", vozidlo s nejlepším časem na kolo vyhrává.
  • ENDURANCE & EFFICIENCY Vytrvalostní závod na 22 km s výměnou řidiče v půlce závodu. Efektivita vozidla je hodnocením množství spotřebovane energie vůči celkovému času.